Звук и светлина - орган на Националната асоциация на сляпо-глухите в България
Търсене   
Начало
Екип
Броеве за 2024 г.
Архив
Кулинарни рецепти
Козметика
Контакт с нас
линк към сайта на НАСГБ

 

 

 

 

 

 
Полезни съвети
 
 

КАК ДА АДАПТИРАТЕ ДОМА СИ, ТАКА ЧЕ ДА ОТГОВАРЯ
НА НУЖДИТЕ ВИ КАТО СЛЯПО-ГЛУХИ – I ЧАСТ

В съвременния свят възниква въпросът как можем да адаптираме дома на сляпо глухите така, че те да се чувстват комфортно и независимо. Процесът на адаптация включва иновативни технологии и практики, които не само облекчават ежедневието, но и създават по-голяма самостоятелност и независимост.

Подобрете осветлението

Когато очите ни не функционират правилно, светлината не се фокусира върху ретината, както би трябвало. Освен това с напредването на възрастта ние се нуждаем от повече светлина. Увеличаването на осветеността за хората с намалено зрение може да ги улесни да виждат, за да се ориентират в околната среда, като специфичното осветление е полезно за четене или за извършване на различни задачи от близко разстояние.

Лошото осветление и сенките могат да увеличат риска от падане, особено по стълби и неравни повърхности. Необходимостта от приспособяване към различни нива на осветеност, когато се движите между стаите, може да бъде облекчена чрез поддържане на нивата на осветление в дома постоянни, когато е възможно. Нуждите от осветление на хората с увредено зрение ще варират в зависимост от състоянието, засягащо зрението им. За повечето хора допълнителното осветление ще подобри способността им да виждат достатъчно, за да се ориентират в околната среда или да изпълняват ежедневни задачи. И обратното, при някои хора повишеното осветление може да причини отблясъци и да доведе до значителен дискомфорт.

За хора, чието зрение е ограничено до светлинно възприятие, постоянният светлинен източник може да се използва като полезна навигационна подсказка.

Когато светлината пътува от своя източник, тя се разпространява и отслабва. Чрез приближаване на източника на светлина до дадена задача или използване на допълнително осветление, нивата на осветеност ще се увеличат. Увеличаването на мощността на крушката е алтернатива, която може да бъде от полза, но трябва да се внимава, за да се гарантира, че не е твърде силна за осветителното тяло и светлинния сенник.

Флуоресцентните лентови лампи, снабдени с дифузьор, разпределят светлината по-равномерно. Като алтернатива прожекторите, разположени да насочват светлината във всички посоки, са опции за кухнята, пералното помещение или банята. Но въпреки тяхната функционалност, те не са много приятни за интериора в други части на дома.

Други опции, като долни светлини, които се предлагат за използване, с флуоресцентни, нажежаеми или халогенни лампи, разположени на равни интервали, могат да позволят равномерно разпространение на светлината.

Помислете също за позициониране на лентово осветление под кухненските шкафове, което може да осигури по-равномерно и директно разпространение на светлината върху плотовете при приготвяне на храна и т.н. Допълнителното осветление в килера, насочено над рафтовете, може да помогне при идентифицирането на хранителните продукти. Стандартните подови лампи и настолните лампи могат да добавят допълнително осветление към стаята.

Съвети за осветление в дома:

  • Стените, боядисани в пастелни цветове, ще отразяват светлината.
  • Използвайте естествената дневна светлина.
  • Мрежестите завеси могат да попречат на естествената светлина.
  • Намалете отблясъците от силна слънчева светлина с вертикални или хоризонтални щори.
  • Добавете още стенни лампи, за да разпространявате светлината равномерно.
  • Изберете светъл нюанс, който няма да ограничава разпространението на светлината.
  • Добавете осветление към стълбищата и входовете.
  • Помислете за луминесцентни лентови лампи с дифузьори.
  • Добавете лентово осветление под шкафовете.
  • Не използвайте боя с висок гланц, това може да причини твърде много отражение и отблясъци.

Подобряване на контраста

Създаването на контраст е друг начин да се улесни човек с увредено зрение да се ориентира в околната среда и да изпълнява ежедневните задачи.

Врати и/или каси, които контрастират по нюанс или цвят спрямо оцветяването на стените и пода, ще изпъкват повече. Целта е да се създаде известен контраст заедно с подходящо осветление, за да се предостави възможно най-много визуална информация. Когато мебелите са в същия/подобен цвят или нюанс на фона, за лице със слабо или тежко зрително увреждане мебелите ще се слеят с фона. Това прави разграничаването по-трудно, особено за хора, които имат затруднения с възприемането на дълбочина.

Като пример за липса на контраст може да бъде светла просторна стая, но с бели мебели на фона на бяла стена и светъл под. В този случай контрастът може да се подобри чрез по-тъмен под. Килим или пътека с по-тъмен цвят също може да бъде опция, но трябва да се вземе предвид опасността от спъване. Друга опция е боядисването на стената в цвят, който осигурява известен контраст, така че мебелите да се открояват. Ако пък боядисването не е възможно, може да се помисли за картина или фототапет на стената над дивана. Така можете да си осигурите визуален ориентир при навигирането в стаята. Визуални ориентири може също да си осигурите чрез разпръскването на декоративни възглавници в по-тъмни цветове.

Кухни, перални, бани

Когато избирате уреди, потърсете такива, които имат контраст на контролите, така че настройването на циферблатите да е по-лесно. Проверете дали циферблатът има видими или тактилни маркировки за настройка. Като алтернатива можете да добавите контрастни визуални маркери, изпъкналости или силиконови точки, така че да улесните използването на уредите.

Готвене

Организацията играе ключова роля в готвенето и създаването на контраст може да помогне за по-лесното намиране на оборудването за готвене и храната. Например можете да използвате различни на цвят дъски за рязане. Цветни ножове и други прибори за готвене също могат да бъдат закупени, за да се използват по същия начин за контраст.

Контрастни неплъзгащи подложки

Нехлъзгащите се постелки се предлагат в различни цветове и могат да имат двойна цел - за осигуряване на контраст, но също и като предпазна мярка за предотвратяване на плъзгане на всякакви предмети, поставени върху тях. Устойчивите на топлина подложки в контрастни цветове също могат да бъдат полезни, за да подчертаят къде да поставите горещите тигани, избягвайки инциденти и предотвратявайки повреда на плотовете.

По същия начин, когато сервирате ястия, помислете за съдовете, които се използват и храната, която се сервира. Например: бяла риба, картофено пюре и карфиол в бяла чиния няма да се виждат, докато същото ястие в по-тъмна чиния предлага известен контраст. Ще бъде трудно да видите течността да се покачва, когато правите кафе в чаша с тъмен цвят, затова променете чашата с по-светъл цвят или бяла и ще имате контраст.

Антре, стълби и площадки

Доброто осветление във входните антрета, особено около стълбите и площадките, е важно за намаляване на риска от падане. За човек със слабо зрение вероятно ще бъде трудно да прецени дълбочината на стълбите. В този случай, добър вариант са контрастиращите парапети, удължени до последните стъпала.

Спални

По същия начин контрастиращият декор може да бъде предимство за спалните. Например, спално бельо в контрастен нюанс спрямо рамката на леглото. Дрехите и обувките могат да бъдат организирани в чекмеджета, шкафове и гардероби за по-лесно разпознаване. Сортирайте дрехите по цветове или окачвайте заедно онези тоалети, които редовно се носят заедно. Съчетаването на чорапи в цветове също е полезен съвет. Помислете за контраста, когато поставяте ежедневни предмети върху спалните мебели. Черен гребен ще бъде трудно да се намери на мебели с тъмно покритие. Ако мебелите са тъмни, вариант може да бъде използването на контрастираща подложка в по-светъл цвят върху нощно шкафче или скрин и поставяне на черна четка/гребен или други тъмни елементи върху светлата подложка за по-добра видимост.

Как да подобрим контраста:

  • Дръжки за врати в контрастен цвят.
  • Картините върху вратите на шкафа ще осигурят контраст.
  • Контрастно оцветена лента (или електрическа лента) по краищата на рафта.
  • Контрастно оцветена лента в долния ръб на вратите на шкафа.
  • Линейни рафтове с контрастираща неплъзгаща се постелка.
  • Контрастна неплъзгаща се постелка върху плота.
  • Контрастни визуални маркери, като изпъкналости или силиконови точки върху контролите на уреда.
  • Маркирайте контролите на уреда за често използвани температурни настройки.
  • Добавете визуални индикатори като стикери със статично прилепване, които се предлагат в различни дизайни, включително цветни картини към стъклени врати и стъклени душ кабини.

Да се избегне:

  • лъскави повърхности за плотове и подови настилки, които отразяват светлината и предизвикват отблясъци.
  • стъклените врати и стъклените душ кабини стават невидими, отразяват светлината, причинявайки отблясъци и могат да представляват опасност, освен ако не са ясно обозначени.

Продължението очаквайте в следващия брой.

Елена Атанасова

Нагоре
Към Съдържанието на броя

 
Хостингът и домейнът са предоставени с любезното съдейстие на Superhosting.bg