Агнешко печено магданозлия
(предложение на Светла Маринова от Добрич)
Продукти: 1 кг. агнешко месо от плешка или бутче, сол, червен пипер, 2 връзки пресен лук, 3 връзки магданоз, 3 с.л. олио.
Начин на приготвяне: Месото се измива добре и се слага да се полусвари с малко вода. Като възври, се посолява. След като поомекне, се изважда, слага се в тавичка, поръсва се с червен пипер и се прибавят ситно нарязаните зелен лук и магданоз. Залива се с бульона от месото, опитва се на сол, полива се с олио. Пече се в умерена фурна – 180 градуса, докато месото се зачерви, а сосът се сгъсти до каша.
Книжен кебап
(предложение на Йорданка Стайкова от Шумен)
Продукти: 1 кг. агнешко месо, 1 к. чаша краве масло, 1 к. чаша олио, 3 домата, 2 връзки пресен лук, 1 с.л. ситно нарязан магданоз и джоджен, смлян чер пипер и сол.
Начин на приготвяне: Нарязваме месото на кубчета и запържваме в мазнина, прибавяме доматите, настъргани на едро ренде, пресния лук, магданоза, джоджена, солта и черният пипер на вкус. Объркваме всичко и слагаме в средата на голямо парче намаслена пергаментова хартия. Правим пакет, който поставяме в тава, поръсваме го с вода и печем в умерена фурна.
Мариновано филе от херинга
(предложение от Снежанка Кирчева от Пловдив)
Продукти: филе от херинга, червен кромид лук за салата, черен пипер, бахар 1-2 зърна, захар 1-2 щипки, сол, оцет, вода, чесън, розмарин на връхчета.
Начин на приготвяне: Филето от херингата се нарязва на тънки и дълги ивици (жулиен), които в последствие нарязваме на кубчета. Поставяме в съд от йенско стъкло. На котлона възваряваме марината от вода, оцет, черен пипер на зърна, бахар, кромид лук и чесън. Подправяме със сол и щипка-две захар. Охлаждаме и с тази марина заливаме филетата. Поръсваме с розмарин на връхчета и оставяме на студено 12-24 ч.
Сервираме с пържени картофи и студена бира по избор.
Пиле по неаполитански
(предложение от Калинка Ковачева от Добрич)
Продукти: няколко цели пилешки бутчета, бяло вино, розмарин, скилидки чесън, олио или зехтин.
Начин на приготвяне: Бутчетата се одират от кожата и се нареждат в широк тиган с капак. Сипва се бяло вино, колкото да ги покрие. Слагат се и няколко стръкчета розмарин за кратко, колкото да си пуснат аромата. Между бутчетата се слагат и две-три скилидки чесън, нарязани на ситно. Слагат се на слаб огън, като бутчетата се обръщат постоянно. Това се прави, докато виното изври напълно. След това се слага олиото и се допържва до златисто. Рецептата е много лесна и бърза за изпълнение и е подходяща за екстремни ситуации с непредвидени гости. Виното придава уникален вкус на месото. За гарнитура са подходящи задушени картофи с масло и копър.
Крехко агнешко с булгур
(предложение на Ани Петрова от Добрич)
Продукти: Около килограм или килограм и половина агнешка плешка, една връзка зелен лук, чаена чаша и половина ориз, сол, черен и червен пипер, половин чаша булгур, джоджен.
Начин на приготвяне: Месото се сварява до полуготовност. В тиган се запържват ситно нарязания зелен лук и ориз, поръсва се със сол, черен и червен пипер на вкус и нарязания джоджен. Накрая се изсипва булгурът за кратко. Разбърква се всичко и се изсипва в тава. Върху ориза се слага плешката – цяла или на парчета. Залива се с 5-6 чаши от бульона, в който е вряло месото. Водата трябва да е повече, защото и булгурът изисква повече. Крехкото агнешко с булгур се пече на 200 градуса за около 40-50 минути.
Лесен ванилов крем
(предложение на Войка Димитрова от Шумен)
Продукти: 1 л. сварено топло прясно мляко, 4 яйца, 6 с.л. брашно, 9 с.л. захар, 2 ванилии, 50 гр. краве масло.
Начин на приготвяне: Смесваме жълтъците, захарта и брашното с малко студено мляко или вода до получаване на гъста гладка каша. Добавяме я към топлото мляко на котлона и бъркаме до сгъстяване на крема. Две минути преди свалянето му от котлона добавяме ванилиите и маслото. Преди да разпределим крема в подходящи купички, към него се добавят разбитите на сняг белтъци. Украсяваме с шоколадови пръчици.
Яхния от агнешко с булгур
(предложение на Войка Димитрова от Шумен)
Продукти: 1 кг. агнешко, олио, 2 връзки зелен лук, 500 гр. спанак или лапад, половин чаша булгур, половин буркан гювеч, чер и червен пипер, сол, магданоз и джоджен.
Начин на приготвяне: Запържва се на ситно нарязаният лук в олиото и с малко вода и сол се задушава. Прибавят се месото, червения пипер и се долива вода. Яхнията ври на тих огън, като се овкусява с подправките /без магданоза/. Щом се свари месото, се добавя булгура. Когато зърната се разварят, се добавят спанака и гювеча. Ястието се доварява на тих огън и ако има нужда, се сгъстява с 1-2 с.л. брашно. Сервира се със ситно нарязан магданоз.
Картофена запеканка
(Предложение на Иванка Костова от Бургас)
Продукти: 1 кг. средно големи картофи, 3-4 моркова, 1 глава лук, 200 гр. гъби, 100 гр. кашкавал, 30 гр. краве масло или олио, черен пипер и сол на вкус.
Начин на приготвяне: картофите се сваряват, обелват се, разрязват се на две и се издълбават. Ситно нарязаните лук, моркови и гъби се запържват в маслото. Добавят се настърганият кашкавал, издълбаната част от картофите, черен пипер и сол. Всичко се омесва добре и с така получената смес се напълват издълбаните картофи. Изпичат се в намазана с масло тава до зачервяване.
Нагоре
Към Съдържанието на броя
|